Zwiedzamy Mrągowo

Z Wielkopolski i pięknego Poznania (www -> bogactworozwiazan.pl/atrakcje-wielkopolski-poznan), przenosimy do miejsca, w którym królują jeziora.
Mrągowo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, które zajmuje obszar 14,81 km². Na tym terenie zamieszkuje niecałe 25 tysięcy osób. Jednak ze względu na to, że jest to miasto mocno nastawione na turystykę, można mieć wrażenie, że jest ich znacznie więcej. Liczba odwiedzających stale rośnie za sprawą aktywnej promocji. Początki miasta nie są do końca jasne, bowiem prowadzone prace archeologiczne zostały przerwane przez II wojnę światową. Udało się na ich podstawie ustalić, iż pierwsza osada znajdowała się na obecnym półwyspie Ostrów. Niestety nie zachował się dokument lokacyjny miasta, ale na jednej z pierwszych pieczęci znajduje się data 1348.

Do Mrągowa warto wybrać się na kilka dni, by móc w pełni nacieszyć się mazurskim powietrzem i przesiąknąć klimatem tego pięknego miasta. Sprawę ułatwia baza noclegowa (www -> meteor-turystyka.pl/noclegi,mragowo,0.html), która ma do zaoferowania takie obiekty jak: hotele, pensjonaty, kwatery prywatne oraz pole namiotowe i kempingowe.

Mrągowo zostało lokowane na prawie chełmińskim, a sama lokacja została odnowiona w 1444 roku przez Konrada von Erlichshausena (www -> encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Konrad_von_Erlichshausen) na prośbę mieszkańców. Właśnie tą datę uznaję się za początek istnienia Mrągowa jako metropolii. Miało to bardzo duży wpływ na dalszy rozwój miejscowości, ponieważ od tego momentu można było prowadzić swobodne osadnictwo i rzemiosło. W wieku XV na terenie miasta działał kościół, a dokumenty wskazują na to, że jego proboszczem był Polak. Istniał tu także browar, a przywilej warzenia piwa posiadały jedynie wybrane rodziny. Podczas panowania Zakonu Krzyżackiego miasto było narażone na ciągłe niszczące skutki działań wojennych. Mistrz Albrecht Hohenzollern dbał jednak o to, by było odbudowywane, nadał nawet specjalny przywilej cosobotnich "targów pod rozwiniętą chorągwią". Po pożarze, który pochłonął większość zabudowań, postanowiono je odbudować w nieco zmienionej formie, czyli poszerzyć ulice, nadać im prostych linii oraz stawiać budynki jednakowej wielkości według ściśle wytyczonych zasad. W następnych latach targane było klęskami żywiołowymi oraz zawirowaniami politycznymi. Ostatecznie jednak zostało wcielone w obszar Państwa Polskiego.

Ciekawymi obiektami do zobaczenia są: ratusz, który znajduje się w centrum miasta na płycie rynku, neogotycki kościół katolicki p. w. św. Wojciecha pochodzący z 1860 roku, kościół ewangelicki, cerkiew prawosławna, zabytkowe kamienice, strażnica bośniacka, gmach urzędu miejskiego, budynki koszar oraz liczne zabytkowe kamienice. To nie wszystkie wspaniałe obiekty, które warto w tym mieście zobaczyć, cała ich lista znajduję się na oficjalnej stronie. Można tam również zapoznać się z atrakcjami przyrodniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>