Zakopane na sportowo

To, że Zakopane jest miasteczkiem z bardzo dobrze rozwiniętym zapleczem do uprawiania sportów zimowych, nie jest dużym odkryciem. Same uwarunkowania przyrodnicze i ukształtowanie terenu sprawiło, że nie można było nie wykorzystać takiego potencjału. Nawet baza noclegowa jest tu zlokalizowana jak najbliżej wyciągów narciarskich i wypożyczalni sprzętu sportowego, nie wspominając o klubach, barach i restauracjach.
Biorąc pod uwagę noclegi – Zakopane wykazuje pewną znaną prawidłowość. Im bliżej ośrodków sportowych tym jest ich więcej.

Przyjeżdżający tu turyści często nazywają Zakopane zimową stolicą Polski. Wyciągi narciarskie, zjazdy, stoki – to tylko namiastka atrakcji sportów zimowych, które możemy tu spotkać. Przede wszystkim większość walorów to ukształtowanie terenu. Jest to jednocześnie jedno z niewielu takich miejsc w kraju, w którym sezon sportów zimowych trwa już od listopada, aż do maja. Jednak jest to teren górzysty, dlatego anomalie pogodowe są tu w zupełności normalne. Tak więc widok zjeżdżających na stokach np. we wrześniu jest tu zupełnie normalny i często się zdarza.

Zakopane bardzo dobrze wykorzystuje swój przyrodniczy potencjał i wyciska z niego jak najwięcej, zarówno jeżeli chodzi o aspekty komercyjne jak i pozyskiwanie funduszy. Powstają tu nowe trasy narciarskie i jedne z najbardziej nowoczesnych w Europie wyciągów. Sporty zimowe wizytówką Zakopanego? Tak bardzo nie można się zapędzać z tego typu określeniami. Owszem, jest to miasteczko dla sportowców zimowych, ale nie można go głównie kojarzyć tylko z tym aspektem. Jeżeli nie jesteśmy fanami sportu, a jednak chcielibyśmy skorzystać z jego uprawiania mimo braku doświadczenia, to nie mamy się czym martwić. Są tu profesjonalne szkoły i instruktorzy, którzy krok po kroku przeprowadzą nas przez sztukę każdego narciarskiego sportu, i kto wie może wzbudzą w nas talent lub nawet miłość do jednego z nich.

Najbardziej popularnymi stokami są Gubałówka i Antałówka. Ten drugi jest stworzony typowo dla osób bez doświadczenia w dziedzinie narciarstwa, dlatego też jest oblegany przez rodziny z małymi dziećmi i młodzież. Nie dziwi fakt, że wokół jest mnóstwo wypożyczalni i punktów instruktażowych, z których można skorzystać w każdej chwili lub wykupić regularne lekcje przez kilka lub kilkanaście dni pobytu. Wczasy w Zakopanem będą jednymi z lepszych, bo otoczenie pięknych gór, będziemy mogli wykorzystać także do nauczenia się czegoś nowego i dotąd nieznanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>