Śladami przeszłości w sudeckich muzeach

Po sportowej wycieczce do Zakopanego, pozostajemy w górskich klimatach. Kto z nas nie ma czasem ochoty uciec od wielkiego miasta, zatłoczonych ulic i codziennych obowiązków. Jeśli mamy możliwość wyjechać chociaż na kilka dni, na weekend lub krótki urlop warto pomyśleć o Sudetach. Wiele o nich można mówić pisać ale nic nie odda tego piękna, które czeka tam na nas właśnie. Zazwyczaj planowanie wycieczki rozpoczynamy od rezerwacji noclegów – np. w portalach Meteora. W całych Sudetach baza noclegowa jest dobrze rozwinięta i przygotowana na przyjazd nawet wielkiej liczby turystów jednocześnie. Noclegi jakie Sudety oferują, w pełni zadowolą każdego gościa. Wybierać można pomiędzy tymi drogimi w luksusowych willach i apartamentach albo wśród tańszych w górskich schroniskach albo w gościnnych gospodarstwach.

Sudety to nie tylko góry i wspaniałe szczyty. To także historia i zabytki. Mając do dyspozycji kilka wolnych dni, warto chociaż jeden poświęcić na zwiedzanie muzeów. W Szklarskiej Porębie ciekawym miejscem jest Muzeum Mineralogiczne. W starym pensjonacie zgromadzono tysiące eksponatów, z których najważniejszy to 60-kilogramowy kryształ górski, znaleziony właśnie w Sudetach. Jest także przywieziony z Ameryki meteoryt i mnóstwo skamielin. Istnieje tutaj możliwość kupienia barwnych minerałów. Po drodze z muzeum można wstąpić do Willi Husarz. Jest to niezwykły pawilon myśliwski sprzed 100 lat. W oknach budynku lśnią piękne witraże, a w pokojach stoją stare, stylowe meble. Ściany zapełniają obrazy i stara broń. W kolekcji znajduję się też delikatna porcelana i imponująca kolekcja zbroi. W pensjonacie można również zatrzymać się na nocleg.

Odwiedzając Karpacz koniecznie skierujmy swoje kroki do Muzeum Zabawek. Zwłaszcza jeśli mamy ze sobą nasze pociechy to miejsce może być świetną formą rozrywki. W specjalnie zaaranżowanych domkach „ mieszkają piękne lalki. Ekspozycja zainteresuje wszystkich, nie tylko dzieci. Ciekawe zbiory znajdziemy również w Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy. Tutaj krok po kroku można zobaczyć jak powstawały i rozwijały się karkonoskie ośrodki sportów zimowych. Przy okazji można się zapoznać z historią regionu. Zwiedzanie wystaw to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza podczas kiepskiej pogody warto poświęcić swój czas i poznać trochę historii. Sudety to region bardzo ciekawy i tajemniczy, a zarazem gościnny i przyjazny dla wszystkich turystów.

4 comments

 1. Weapon pisze:

  Czekam na wpis o szlakach turystycznych, bo wybieram się w Sudety w zbliżającym się sezonie.

 2. Wiki12 pisze:

  My byliśmy z dziećmi w Muzeum Zabawek – super zabawa nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców

 3. Giewon't pisze:

  Super są wpisy o innych miejscowościach, i szlaków też tam nie brakuje, pozdrawiam autorów tego bloga

 4. Miszel pisze:

  Sudety to super góry i wspaniałe szlaki turystyczne, naprawdę warto tam pojechać tak jak piszą autorzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>